14 Mayıs 2017 Pazar

'KARŞILIKSIZ SEVGİ'

Bugün Annelerimizin günü. Bizi 9 ay 10 gün belki de 10-15 gün fazladan taşımış, dünyadaki en büyük acılardan biri olan acıya dayanmış annelerimizin günü. Sadece doğurması değil büyütmesi de ayrı bir acıdır eminim. Çünkü büyüdüğümüzde bile annemizin gözünde hala küçücüğüz fakat öyle davranmıyoruz. Yeri geldiğinde bize aşçı edasıyla muhteşem yemekler yapan, hasta olduğumuzda türlü çabayla bize bakan adeta bir doktormuşcasına tavsiyeler veren annelerimiz... Maalesef tek bir günde hatırlanıyorlar. Oysa yılın her günü onların olmalı. Bugün annesiyle fotoğraf paylaşanlar yılın geri kalanında anneleriyle fotoğraf bile çekmiyor. Ama önemi yok ne olursa olsun asla bize darılıp küsmüyor annelerimiz. Ne zaman düşsek, ne zaman arkamızı dönüp gitsek bizi kolları açık bekliyorlar hep. Karşılıksız seviyorlar, kötü sözlerimizi içlerinde tutuyorlar. Çok üzülseler de belli etmiyorlar, biriktiriyorlar. Bizim ufak bi hediyemiz, içten sıcacık sarılmamızla hepsini siliyorlar. Bu hayatta kim bizi böylesine sevebilir ki? Dışarıdaki insanların kötü sözlerine maruz kaldığımızda, aldatıldığımızda, itildiğimizde kucağında saatlerce ağladığımız annelerimiz sevebilir.
Bizimle saatlerce konuştuklarında 'Anne abartıyorsun' desek bile abartmadığını öğrenmemiz çok uzun sürmüyor. 'Annem haklıymış' oluyor. Ama yine dinlemiyoruz tabi. Anne olunca anlarız ne de olsa :)
'Senin çocuğun olsun ben seni o zaman görücem' Her cümlelerinde empati kurmamızı sağlamaları da ayrı bir güzellik. Tabi tatlı bedduaları da yok değil. E biz de az çektirmiyoruz.
'Senin çocuğun da sana aynısını yapsın' gibi cümleleri sıkça duyuyoruz.
Kaybettiğimiz eşyaları döne döne arayıp en sonunda annemize sorduğumuzda 'Nereye koyduysan ordadır' demeleri ve üstüne gelip elleriyle koymuş gibi bulmaları...
Bazen kavga etsek de, sözlerini çoğu zaman dinlemesek de hep yanımızda olan annelerimiz. İyi ki varsınız. Siz olmasaydınız biz ne yapardık? Yaralandığımız zaman kime koşardık? Kim kollarını bize şefkatle açardı? Kim bizi karşılıksız sevebilirdi ki? Yaptığımız her hata için ve söylediğimiz her kötü söz için özür dileriz. Biz ne kadar büyüsek de hep küçük kalıcaz sizin için... ❤︎Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

'ELALEM NE DER?'

Eminim sizin de annenizin, babanızın, akrabalarınızın sizin çok heveslendiğiniz bir şey için, sizi engellediği zamanlar olmuştur. Çünkü '...