13 Eylül 2018 Perşembe

''MAĞLUP''

Hayatı sorgulamam sürüyor hala. Her gün başka bir şey öğreniyorum hayata dair, fikirlerim değişip, gelişiyor.
Aynı zamanda son bulan hayatlara tanık oluyorum ve hayatı ne denli ciddiye aldığım geliyor aklıma. Sevdiklerin yanındaysa onlara sahip çık, kırma, üzme, sarıl, fırsatın varken sevdiğini söyle çünkü bugün var yarın yokuz.
Ne demiş Özdemir Asaf: ''...Sakın bir şey bırakma yarına, yarın yokuz.'' 
Belki de bugün son günümüz, belki son dakikalarımız kim bilebilir.
Biz insanlar ancak yakınımıza gelince farkediyoruz ölümü ama ölüm aslında her daim ensemizde. Nefesini sadece gerçekleştiğinde hissediyoruz.
Hiç bir şeyin değerini bilmiyoruz. Yarın için çabalayıp duruyoruz. Sevdiklerimizi üzüyoruz, canlarını yakıyoruz, özür dilemek yerine susuyoruz çünkü taktiksel oynuyoruz değil mi? 'Vur- kaç'
Ya geri döndüğümüzde bulamazsak onları oldukları yerde.
O zaman istediğimiz kadar özür dileyelim mezarının başında, ağlayalım, bağıralım, toprağına sarılalım ne fayda?
Nefes alırken küfürler savurduysak, sevdiğimizi dile getirmediysek bir kez bile, sürekli üzüp, kırdıysak ne faydası var ki?
Son kez bakamadıysak gözlerinin içine, tutamadıysak elini, sarılamadıysak sıkı sıkı neye yarar tabutuna tutunmak?
Sürekli yarın için çabalayıp duralım biz, geleceği düşleyip duralım, sevgi neymiş, arkadaşlık neymiş, aşk neymiş görmeyelim kıymetini bilmeyelim ki kaybettiğimizde anlayalım sadece değil mi?

''İnsanlar aptal olmasalar bile, şunu söyleyeyim ki, dehşetli nankördürler. Evet, hem de eşi bulunmaz bir nankör. Bana kalırsa insanı, iki ayaklı nankör yaratık diye tarif edebiliriz. Bu kadarla yetinirsek, en önemli kusuru unutmuş oluruz. İnsanın en büyük kusuru: Erdemsizliğidir.''
DostoyevskiSevdiklerimiz tek tek ayrılırken yanımızdan, biz geleceğimiz için adım adım uzaklaşacağız onlardan, hislerimizden. Uzaktayken bile sevgisini sürdürme cesareti gösterenler kazanacak, sevdiğini arkasına bile bakmadan bırakıp gidenlerse gittikleri yerde boş bir arayış içinde olmaktan başka bir şey yapamayacaklar.
Herkes bu dünyadaki tek gerçek şeyin sevgi olduğunu anladığında, sevgi için savaş başlayacak fakat bunu elinin tersiyle itenler daha savaşın başında 'mağlup' olacaklar.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hüsnü Arkan, Birsen Tezer - https://youtu.be/CfJisy0jGe0
Birsen Tezer, İlhan Şeşen - https://youtu.be/kNSOiQWTyJw
Fikri Karayel - Morg - https://youtu.be/hyS-li5cpQ0

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

'ELALEM NE DER?'

Eminim sizin de annenizin, babanızın, akrabalarınızın sizin çok heveslendiğiniz bir şey için, sizi engellediği zamanlar olmuştur. Çünkü '...